Bezsenność a choroby układu krążenia

Bezsennosc a choroby ukladu krazenia_1000_546

Bezsenność często towarzyszy chorobom przewlekłym, będąc ich wynikiem, ale z drugiej strony przewlekłe zaburzenia snu wpływają na pogorszenie stanu zdrowia i predysponują do rozwoju różnych schorzeń, w tym układu krążenia.

W wielu badaniach naukowych stwierdzono u osób cierpiących na bezsenność wzrost wydzielania hormonów stresu oraz wyższe wartości ciśnienia po nieprzespanej nocy, co z kolei ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia.

W dzisiejszych czasach szybki, a co za tym idzie stresujący tryb życia, troska o byt materialny, zwłaszcza wśród młodych osób, są często przyczyną problemów ze snem. Stres i bezsenność niekorzystnie wpływają na serce.

Profilaktyka chorób układu krążenia to nie tylko dbanie o zdrowe odżywianie, ruch, ale także umiejętność radzenia sobie ze stresem i zwalczanie bezsenności.

Niezwykle ważne jest leczenie bezsenności u osób już obciążonych chorobami serca, gdyż zaburzenia snu mogą pogorszyć przebieg choroby podstawowej.

W jednym z japońskich badań wykazano, że osoby sypiające mniej niż 5 godzin na dobę są trzykrotnie bardziej narażone na ryzyko zawału serca.